دسته‌بندی نشده

اهمیت دستگاه تصفیه آب در پرورش ماهی

اهمیت دستگاه تصفیه آب در پرورش ماهی

نقش مهم آب در پرورش آبزیان

آب نقش بسیار مهمی در حیات ماهیان دارد و دمای آب نیز از دلایل مهم برای پرورش آبزیان است.  با توجه به نقش مهم آب در حیات آبزیان در این مطلب قصد داریم در رابطه با اهمیت دستگاه تصفیه آب در پرورش ماهی و آبزیان صحبت کنیم. در ابتدا نکته ای که باید رعایت شود این است که، اگر محل پرورش ماهیان در محدوده مناسبی برای رشد و افزایش آبزیان نباشد امکان راه اندازی مرکز پرورش ماهی وجود ندارد. همچنین آب مصرفی ماهیان باید از نظر میزان اکسیژن محلولPH سختی آبPH دی اکسیدکربن نیتروژن اسیدیته شوری آب و تمام ترکیبات و موادآلی بررسی شود.

اهمیت دستگاه تصفیه آب در پرورش ماهی و آبزیان جزو موارد مهم و حیاتی در عملکرد این مراکز می باشد. در پرورش ماهیان دستگاه تصفیه آب باعث نابودی مواد سمی و کدورت آب و تمام املاح و مواد شیمیایی می شود، در نتیجه افزایش کیفیت و بهبود عملکرد مراکز پرورش ماهیان را به دنبال خواهد داشت. اکثر ماهی و میگو و سایر آبزیان که مورد مصرف انسان ها قرار می گیرند، توسط مراکز پرورش ماهی و سایر صنایع پرروش آبزیان تامین می شود. در نتیجه کیفیت آب در سلامتی  و رشد آبزیان تاثیرگذار است.

شناخت و آگاهی از نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب

داشتن شناخت و آگاهی از نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب، جهت حفظ خواص فیزیکی و شیمیایی در مراکز پرورش ماهی و آبزیان باعث افزایش تولید ، رشد و کیفیت ماهیان می شود. باتوجه به اینکه پرورش ماهی بصورت مصنوعی بدست انسان ها از قدیم وجود داشته است، اما امروزه با به کارگیری و اهمیت دستگاه تصفیه آب در پرورش ماهی ، باعث رشد و افزایش بهره وری و بهبود عملکرد پرورش آبزیان شده است.

روش تصفیه آب برای پرورش ماهیان خوراکی و ماهی های زینتی

قاعدتا نوع و روش تصفیه آب برای پرورش ماهیان خوراکی با نگهداری و پرورش ماهی های زینتی و آکواریومی کاملا متفاوت می باشد. باتوجه به اهمیت دستگاه تصفیه آب در پرورش ماهی تصفیه آب ها در مدل های تصفیه آب نیمه صنعتی و صنعتی جهت استفاده در این مرراکز وجود دارند. بعضی از ماهیان در صنعت پرورش ماهی با آب شور و برخی از آنها با آب شیرین رشد و تکثیر میابند. بااستفاده از سیستم تصفیه آب انجام هرکدام از روش های پرورش ماهی قابل امکان می باشد.

در سیستم تصفیه آب پرورش ماهی نکات مهمی باید رعایت شود که شامل :

  • تنظیم فشار میزان اکسیژن در آب
  • از بین بردن مواد سمی و کدورت آب
  • حذف میکروارگانیسم و جلبک
  • پایین اوردن مصرف آب

 

اکسیژن لازمه حیات آبزیان

آب اکسیژن دارد و آبزیان برای رشد و حیات خود از اکسیژن داخل آب استفاده می کنند. قابل ذکر است که هر چه ماهی های داخل استخر بیشتر باشد، اکسیژن داخل آب سریع تر تمام می شود. سیستم تصفیه آب این امکان را فراهم می کند که میزان اکسیژن داخل آب برای پرورش ماهی تنظیم  و موجب تکثیر بیشتر ماهیان شود.

ازن در سیستم تصفیه آب

در تصفیه آب پرورش ماهی یکی از موادی که استفاده میشود ازن می باشد. ازن اکسیژن فعالی است، که کاربردهای گوناگونی دراین نوع سیستم تصفیه آب از جمله تولید اکسیژن و سیستم گندزدایی دارد. ازن تاثیر بسزایی در تصفیه آب و بهبود کیفیت آب مصرفی در پرورش آبزیان دارد. همچنین ازن جهت جلوگیری از عوامل بیماری زا برای ماهیان  و اکسید پسماند ارگانیک و نیتریت به آب پرورش ماهی  اضافه می شود.

در نتیجه به کارگیری و  اهمیت دستگاه تصفیه آب در پرورش ماهی و آبزیان باعث رشد، بهبود عملکرد و افزایش تکثیر آنان می شود. چنانچه برای انتخاب و تهیه دستگاه تصفیه آب جهت پرورش ماهی درخواست مشاوره و راهنمایی داشتید، می توانید با استفاده از چت آنلاین سایت با کارشناسان آب مارکت درارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *