سلامتی

آب شهری یا آب لوله‌کشی چگونه آلوده میشوند؟

آلوده شدن آب

آلوده شدن آب شرب شهری (آب لوله کشی)

آب های آشامیدنی 70 درصد از آب های سطحی و 30 درصد دیگر از هزاران حلقه چاه عمیق به دست می آیند. علاوه بر آن که همه آب های سطحی در تصفیه خانه ها مراحل تصفیه را می گذرانند. همچنین آب های زیرزمینی نیز پس از کولرزنی با آب تصفیه شده مخلوط و در دسترس مشترکان قرار می گیرد.

متاسفانه بیشتر نگرانی‌ها در رابطه با آلوده شدن آب شهری یا لوله‌کشی به خاطر وجود احتمال مواد جانبی آلی فرار ‌هالوژن‌دار یا «ارگانو‌هالوژن‌ها» (OHs) است، که هنگام روند گندزدایی یا کلرزنی در اثر واکنش کلر با موادآلی و ناخالصی‌های موجود در آب به‌وجود می‌آیند. مشکل دیگر سختی بیش از حد مجاز آب است که بر اثر وجود برخی از فلزات سنگین که غالبا به علت فرسودگی یا خوردگی در لوله‌ها ساختمان ها و یا مسیرهای منتهی به شهرها و محله ها و شیرآلات داخل ساختمان‌ها بروز می‌کند و ربطی هم به فرآیند تصفیه آب تصفیه خانه ها ندارد.

نقش چاه ها در آلوده شدن آب

از سوی دیگر با توجه به دخیل بودن چاه‌ها در تامین آب شهری، این امکان وجود دارد که برخی از چاه‌ها در بعضی مواقع و تحت‌ شرایط خاصی در مجاورت فاضلاب‌ها، محل دفن زباله‌ها، دامداری‌ها، کود‌ها، مناطق زارعی و… قرار گیرد.

در این صورت احتمال آلوده‌ شدن آب و منابع آبی با میکروب‌های بیماری‌زا یا حتی نیترات وجود دارد. در هر حال کیفیت آب لوله‌کشی برای مصارف شرب باید به‌گونه‌ای باشد که در زمان طولانی یا کوتاه مشکلی در سلامت مصرف‌کننده ایجاد نکند.

بنابراین هر میزان سرمایه‌گذاری برای ارتقای کیفیت آب لوله‌کشی شهری و به صفر رساندن ترکیب‌های آلی فرار ‌هالوژن‌دار یا دیگر مواد آلاینده در آب شهری با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته، مدبرانه خواهد بود و باعث بهبود و ارتقای سلامت جامعه و در نتیجه صرفه‌جویی‌ های نجومی در هزینه‌های دارو و درمان می‌شود.

در نتیجه آلوده شدن آب باعث معضلاتی می شود که یکی از بهترین راه حل ها برای شما عزیزان، جهت مصرف آب سالم داشتن یک دستگاه تصفیه آب باکیفیت و مناسب است، تا آلودگی آب را از بین برده و باعث بیماری نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *